Klaipėdos „Smeltės” progimnazija smeltesm@gmail.com Tel. (8-46) 345832

Edukacinė išvyka aštuntokams: „Pažink teatrą ir jo užkulisius“

Muzika, literatūra, vaidyba, scenografija, šviesų, garso žaismas, režisūra, prabangūs rūbai šokis – visa tai yra teatras. Čia susiduriame ne su viena profesija, o didžiuliu komandiniu darbu, tam, kad spektaklis paveiktų žiūrovus, priverstų juos juoktis, ar verkti. O ką gi slepia Klaipėdos dramos teatro užkulisiai?

 Įspūdingas pastatas

Edukacinėje išvykoje aštuntokai sužinojo, kad seniausias dabartinėje Lietuvos teritorijoje specifiškai teatrui statytas pastatas savyje slepia nemažai įdomių istorijų. Klaipėdos dramos teatras Dangės upės pakrantėje stovi jau kelis šimtmečius – jis išgyveno du pasaulinius karus, eilę istorinių politinių perversmų ir buvo nuolat kintančio miesto liudininku. Ta kaita neaplenkė ir jo paties: nuo pirmųjų dienų perstatytas, rekonstruotas, puoselėtas meną mylinčių žmonių, šiandien – tai vienas įspūdingiausių teatro pastatų visoje Lietuvoje.

Gausu meno kūrinių

Gidė moksleiviams pasakojo apie tai, kad senasis, istorinis teatro pastatas darniai įsiliejo į 1990 metų priestatą. Teatro interjeras yra ir jaukus, jame panaudotos natūralios medžiagos – medis, granitas ir marmuras. Prabangos įspūdį kuria raudona spalva, atsikartojanti užuolaidose, kilimuose ar kėdėse. Pastate gausu meno kūrinių. Tai žymių dailininkų tapybos darbai – aktorių portretai. Teatrinės dvasios sklidiną erdvę apvainikuoja Klaudijaus Pūdymo skulptūra „Mūzos”, o koridorių sienas puošia freskos su Vytauto didžiojo bei karaliaus Mindaugo vaizdiniais.

Aktorių laukimo kambarys

Jaunimas apsilankė ten, kur laikomi teatro rekvizitai, jie įvairių liftų pagalba yra keliami į sceną, pabuvojo aktorių grimerinėje, laukimo kambaryje, visose teatro salėse ir balkonuose, kuriuose atsiveria vaizdas iš viršaus, apsilankė teatro muziejuje. O čia ir rūbai, ir ginklų kopijos ir nutilusios, savo pasirodymo scenoje laukiančios, spektakliuose  žmogaus balsu prabylančios lėlės. Aštuntokai galėjo pakilnoti net 4 kilogramus sveriantį spektaklio personažo begalvio kostiumą, pamatyti lyg voratinklio siūlais išraizgytas teatro salių lubas, kuriose sumontuota garso įranga, o ant beveik nematomų siūlelių pakabinti mikrofonai. Akį traukė ir kilime išaustos datos bei to laikmečio spektaklių pavadinimai. Mokiniai galėjo susipažinti su teatro pastatymais, kurie buvo rodomi tuomet, kai jie gimė. Edukacinėje ekskursijoje atvėrėme duris į neįprastą inteligentijos salą, susipažinome su teatro ir jo pastato istorija, pamatėme teatro pastato fasade įsispaudusius laiko pėdsakus, pažinome ne tik aktoriaus, bet ir režisieriaus, scenografo, apšvietėjo ir kt. profesijas.

 
 

Ką išmoksi, ant pečių nenešiosi. (Liaudies išmintis)